اخباراخبار آمل

نخستین همایش نجات مرال‌ها یا گوزن سرخ در آمل برگزار شد

رئیس اداره حفاظت محیط زیست آمل : مرال از بزرگترین گونه جانوری مناطق جنگلی شمال کشور به ویژه جنگل‌های هیرکانی محسوب می‌شود.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری تحلیلی آمل زیبا ؛ نخستین همایش نجات مرال‌ها یا گوزن سرخ باحضور مدیرکل حفاظت محیط زیست مازندران، بزرگان عرصه حفاظت از طبیعت، مسؤولان شهری، استانی، گروه‌های مردم نهاد حافظ محیط زیست و طبیعت در سالن ارشاد شهرستان آمل بسیار پرشور برگزار شد .

حسین‌علی ابراهیمی کارنامی مدیرکل حفاظت محیط زیست مازندران گفت :

اداره‌کل حفاظت از محیط زیست مازندران با اجرای قوانین و مقررات در راه حفظ و حراست از طبیعت و محیط زیست گام برمی‌دارند هر چند امروزه مردم علاقمند به محیط زیست هستند و به کمک آن آمده‌اند.

وی با قدردانی از وجود تشکل‌های زیست محیطی برای حفاظت از طبیعت ، افزود: در استان مازندران و شهرستان آمل ظرفیت زیادی در راه حفاظت از محیط زیست با وجود مردم دوستدار طبیعت وجود دارد و باید از این موهبت بزرگ استفاده بهینه شود.

مدیرکل حفاظت محیط زیست مازندران با بیان اینکه تشکل‌های مردم‌نهاد این روزها باعث امیدواری در راه حفاظت از محیط زیست هستند، بیان کرد: تخریب زیستگاه‌ها از عوامل مهم در مسیر از بین رفتن محیط زیست، حیات وحش و مرال‌ها هستند البته یکی از این عوامل وجود معادن و فعالیت غیرمجاز آنها و بهره‌برداری بدون ضابطه از معدن است همچنین طرح‌های توسعه عمرانی بدون پیوست زیست محیطی هم باعث تخریب می‌شوند.

وی با اشاره به اینکه در هر مکان بدون مجوز جلوی اقدامات عمرانی و مخرب طبیعت را گرفتیم، اظهار کرد: دستگاه قضایی هم با قدرت همگام با مسوولان محیط زیست به اعمال قانون مشغول است و دستگاه قضایی در آمل همکاری زیادی در راه حفظ طبیعت دارد.

ابراهیمی با اعلام اینکه با آلودگیمحیط  زیست در روند تولید برخی صنایع به شدت برخورد می‌شود، بیان کرد: مارال از گونه‌های با ارزش جانوری در جنگل‌های هیرکانی است که در جنگل‌های مازندران به صورت طبیعی حدود 400 رأس از آنها زیست دارند.

وی ادامه داد: سرشماری حیوانات نادر در مازندران به لحاظ شرایط خاص اقلیمی و جنگلی سخت است و وجود این تعداد مرال زیاد دقیق نیست.

ابراهیمی با بیان اینکه برای آینده مرال‌ها نگران هستیم، افزود: هر چند با حضور مردم عاشق طبیعت و سازمان‌های مردم نهاد از نگرانی‌ها کاسته می‌شود تا برای آینده این گونه‌های نادر حفظ شوند.

در ادامه گزارش تصویری این مراسم را با قاب دوربین هستی محمدی ببینید :

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا