اخبارورزشی

عطایی: بی‌تمایلی والیبالیست‌ها به حضور در اردوی جوانان فاجعه است

به گزارش آمل زیبا,سرمربی تیم ملی والیبال جوانان با انتقاد از حضور یکباره و بلندمدت بازیکنان جوان و نوجوان در اردوی تیم ملی بزرگسالان گفت: در شرایط کنونی این بازیکنان هیچ تمایلی برای حضور در تیم ملی جوانان ندارند و این یک فاجعه است.
بهروز عطایی در گفت‌وگو با ایسنا، درباره برگزاری تمرینات بی سر و صدا و به دور از حاشیه تیم‌ ‌ملی والیبال جوانان و شرایط اردوها، اظهار کرد: سعی کردیم تا تمریناتمان را در آکادمی ملی  المپیک انجام دهیم تا از هیاهوی تمرین در کنار دیگر تیم‌ها در فدراسیون والیبال دور باشیم و خوشبختانه مسئولان فدراسیون شرایط را فراهم کرده‌اند. پس از اردوی اول که شناسایی استعدادها بود، در اردوی دوم تقریبا همین مسیر را ادامه‌ دادیم اما کمی هم به کارهای فنی و تاکتیکی پرداختیم. در حال‌ حاضر در اردوی سوم هستیم و کاملا شرایط جدی است و اردو با ۱۸ نفر در حال جریان است. در این مرحله تمرینات آمادگی جسمانی و تاکتیکی در دستور کار است. البته این نکته را باید اشاره کنم که از این تعداد در نهایت باید ۱۲ بازیکن به مسابقات اعزام شود که متاسفانه از این ۱۸ بازیکن، شش بازیکن اصلی تیم‌ ‌ملی جوانان در اختیار ما نیستند و در حال‌ تمرین با تیم‌ ‌ملی بزرگسالان هستند.

سرمربی تیم‌ ‌ملی والیبال جوانان با انتقاد از حضور بلند مدت بازیکنان جوان و نوجوان در اردوی تیم‌ ‌ملی بزرگسالان، اظهار کرد: قطعا این روند در بلند مدت به والیبال ایران ضربه می زند. در سال‌های اخیر و از زمانی که ولاسکو وارد ایران شد این روند ادامه‌ دارد. هیچ کدام از مربیان خارجی که به ایران آمده‌اند در زمان هدایت تیم‌های ملی کشورشان اصلا چنین کارهایی را انجام نداده‌اند. در هیچ کدام از کشورهای صاحب نام در والیبال خبری از تیم‌ ‌ملی “ب” نیست و به نظرم این تفکرات حاصل یک نوع نگاه و جهت خاص است. در سال‌های قبل  که نیازی به تیم‌ ‌ملی “ب” نبود این تیم شکل می گرفت،  ولی الان که قرار است تیم‌ ‌ملی “ب” عازم بازی‌های آسیایی جاکارتا شود هنوز خبری نیست.

او در رابطه با تاخیر در تشکیل تیم‌ ‌ملی “ب” و تعیین سرمربی آن گفت‌: وقتی بحث تیم‌ ‌ملی “الف” و “ب” پیش می‌آید اظهار می‌شود که اولویت تیم‌ ‌ملی بزرگسالان است، در حالی که در هیچ جای دنیا چنین چیزی نیست. اگر واقعا تیم‌ ‌ملی والیبال ایران این قدر به جوانان و نوجوانان وابسته است پس تیم‌ ‌ملی دچار مشکل است. هم اکنون ۹ بازیکن از تیم‌های ملی جوانان و نوجوانان در تمرینات تیم‌ ‌ملی بزرگسالان هستند در حالی که در هیچ کشور صاحب نام در والیبال جهان چنین مساله‌ای را شاهد نیستیم. این نشان می‌دهد یک جای کار نقص دارد.

عطایی با تاکید بر حضور گام به گام نفرات جوان‌تر در اردوهای تیم‌ ‌ملی بزرگسالان، بیان‌ کرد: باید خیلی ‌دقیق‌تر به این مسائل توجه شود. زمانی که بازیکن رده سنی نوجوانان با جوانان به یک باره وارد اردوی تیم‌ ‌ملی بزرگسالان می‌شود اتفاقات ناخوشایند بسیاری در پس آن رخ می‌دهد. من با اطمینان می گویم که در شرایط کنونی این بازیکنان هیچ تمایلی برای حضور در تیم‌ ‌ملی جوانان ندارند و این یک فاجعه است، اما خودمان این فاجعه را می سازیم. در حال‌ حاضر برخی از بازیکنان تیم‌ ‌ملی جوانان که در اردوی بزرگسالان هستند از لیست کولاکوویچ خط خورده‌اند، اما باز هم اجازه نمی‌دهند که به اردوی تیم‌ ‌ملی جوانان ‌اضافه شود. سوال من این است که آیا ادامه‌ حضور بازیکن خط خورده‌ای که یار اصلی ما در تیم‌ ‌ملی جوانان است، در اردوی تیم‌ ‌ملی بزرگسالان مهم است یا حضورشان در تمرینات جوانان اهمیت بیشتری دارد؟

عطایی در پاسخ به این سوال که راهکار حل این مشکل چیست، بیان‌ کرد: معتقدم شخص آقای ضیایی باید در این مورد ورود کند. یک جلسه قرار بود با حضور من، کولاکوویچ و ضیایی برگزار شود که ضیایی نتوانست در جلسه حضور پیدا کند،  ولی کولاکوویچ در جلسه زمان‌هایی را که به بازیکنان جوان نیاز داشت اعلام کرد و من در آن جلسه صحبت خاصی نکردم، چرا که مسئول فدراسیون ضیایی است و او باید نظر نهایی را می داد و سعی کردم بیشتر شنونده باشم.

او در ادامه‌ صحبت هایش افزود: معتقدم این روند در بلند مدت به آما آسیب می رساند. در قهرمانی نوجوانان جهان تیم‌های ژاپن ، کره جنوبی و ایران به همراه روسیه چهار تیم برتر پایانی بودند و سه تیم آسیایی بود. در حال‌ حاضر بازیکنان این تیم‌ها همگی وارد رده جوانان شده‌اند. این‌ در حالی است که بر خلاف رده نوجوانان که چهار تیم از آسیا سهمیه جهانی می‌گیرند در رده جوانان تنها دو تیم برتر عازم قهرمانی جهان می‌شوند و با این شرایط در آسیا یک نبرد جهانی را پیش رو داریم.

باید یادآوری کنم تیم‌ ‌ملی نوجوانان در قهرمانی آسیا بدون حضور پوریا یلی و امیر حسین اسفندیار به عنوان چهارم دست یافت ولی با حضور این دو قهرمان جهان شد. یعنی اثر تمرین با نفرات اصلی خیلی زیاد است. والیبال ملی مختص رده سنی بزرگسالان نیست و شامل همه رده‌های سنی می‌باشد. حتی زمانی که خود کولاکوویچ در سال ۲۰۱۲ با تیم‌ ‌ملی امید صربستان در رقابت‌های امیدهای جهان در برزیل حضور داشت همزمان هدایت تیم‌ ‌ملی بزرگسالان صربستان را نیز بر عهده داشت و آن موقع خودش از بازیکنانی مانند آتاناسویچ، لیسیناک و کواچوپیچ در ترکیب تیم‌ ‌ملی امید صربستان استفاده کرد. هر مربی به عملکرد و نتایج خودش فکر می‌کند، اما  این مسائل مربوط به والیبال ملی می‌شود و باید در این خصوص تجدید نظرهایی صورت بگیرد که در نهایت شخص آقای ضیایی باید چکش نهایی را بزند. در حال‌ حاضر تیم‌ ‌ملی جوانان و نوجوانان ایران جز بهترین‌های جهان هستند،  ولی اگر این روند ادامه‌ داشته باشد قطعا با چالش روبرو خواهیم شد.

عطایی در مورد زمان ‌اضافه شدن نفرات اصلی تیم‌ ‌ملی جوانان که اردوی تیم بزرگسالان هستند، گفت‌: فکر کنم ۲۰ روز باقی‌ مانده به آغاز رقابت‌های قهرمانی آسیا این شش بازیکن را به ما بدهند،  ولی هنوز هم جواب قطعی نداده‌اند. من با حضور بلند مدت بازیکنان جوان در تیم‌ ‌ملی بزرگسالان مخالفم. با تمام احترامی که برای‌ این شش بازیکن قائلم اما آن‌ها بازیکنان استثنایی یا خارق العاده نیستند که کولاکویچ نتواند از حضور آنها در تیم‌ ‌ملی بزرگسالان بگذارد.

او در جواب این سوال که آیا در حال‌ حاضر تیم‌ ‌ملی جوانان ‌اسپانسر دارد، پاسخ داد: من راجع‌ به این مسائل حرف نمی‌زنم. من مربی هستم و در مورد مسائل فنی صحبت می‌کنم و این موضوع در حیطه امور مدیریتی قرار دارد و باید از رییس فدراسیون و مسئولان پرسید.

بهروز عطایی در پایان خبر داد: با رایزنی‌هایی که با فدراسیون داشتیم مطمئنا قبل از قهرمانی آسیا چند بازی دوستانه را انجام خواهیم داد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا