اخباراخبار آمل

بررسی بر روند تولید گیلاس در بخش لاریجان آمل و متصل شدن زیبایی شکوفه های گیلاس به صنعت توریسم

ایران سومین تولید کننده گیلاس درجهان
لاریجان ،آمل قطب گیلاس در شمال کشور

بر اساس آمار گمرک ایران سال گذشته بیش از ٩۵ هزار تن گیلاس به ارزش بیش از ٢٢ میلیون دلار به کشور های مختلف جهان صادر شده است.
لاریجان قطب گیلاس در شمال کشور است که با هزار و 500 هکتار باغ گیلاس و پیش بینی برداشت حدود ٢٠ هزار تنی این محصول در سال جاری می توان درآمد باغداران این منطقه از برداشت گیلاس را بیش از 150 میلیارد تومان محاسبه کرد.
١۴٠٠ نفر باغدار در لاریجان به کشت گیلاس مشغول هستند که با مدیریت آب از طریق استخر های ذخیره سازی آب و صنعتی شدن شیوه آبیاری می توانند روند باغداری گیلاس در لاریجان را افزایش دهند.
میوه گیلاس هم درامد باغداری دارد و هم درامد گردشگری
آیا میدانستید سالانه میلیون ها نفر گردشگر در فصل بهار برای دیدن زیبایی های شکوفه های گیلاس به ژاپن میروند.
با تبلیغات گسترده و برگزاری تور های گردشگری در لاریجان می توان در فصل بهار برنامه هایی اجرا کرد که گردشگران زیادی به این بخش از آمل بیآیند و از این طریق درامد های کلان و اشتغال زایی در این بخش ایجاد کرد
متاسفانه منطقه لاریجان با تمام زیبایی های طبیعی و مناطق تاریخی محلی برای گذر گردشگران از طریق جاده هراز شده است، همانطور که این منطقه از لحاظ باغداری گیلاس موفق بوده می توان در صنعت توریسم هم موفق باشد

و خبر بد در سال ٩٧؛
طبق برداشت ٢٠ هزار تنی گیلاس در سال قبل که بیش از 120 میلیارد تومن باغات گیلاس لاریجان می شود امسال پیش بینی فروش بیش از 150 میلیارد تومن بوده است،حدودا براورد میشود تا کنون به دلیل شرایط جوی آب و هوا و بارش برف و سرما حدود ٧٠ درصد گیلاس لاریجان از بین رفته است.
این یعنی #خسارتی حدودا بیش از ١٢٠ میلیارد تومانی به بخش کشاورزی لاریجان!
و کدام بیمه یا ادارات دولتی به داد این باغدار ها میرسند

به امید شکوفایی آمل زیبا
تحقیق و گردآوری : مجتبی شالیکار

 

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا