بررسي بر روند توليد گيلاس در بخش لاريجان آمل و متصل شدن زيبايي شكوفه هاي گيلاس به صنعت توريسم

ايران سومين توليد كننده گيلاس درجهان
لاريجان ،آمل قطب گيلاس در شمال كشور

بر اساس آمار گمرك ايران سال گذشته بيش از ٩٥ هزار تن گيلاس به ارزش بيش از ٢٢ ميليون دلار به كشور هاي مختلف جهان صادر شده است.
لاريجان قطب گيلاس در شمال كشور است كه با هزار و 500 هكتار باغ گيلاس و پيش بيني برداشت حدود ٢٠ هزار تني اين محصول در سال جاري مي توان درآمد باغداران اين منطقه از برداشت گيلاس را بيش از 150 ميليارد تومان محاسبه كرد.
١٤٠٠ نفر باغدار در لاريجان به كشت گيلاس مشغول هستند كه با مديريت آب از طريق استخر هاي ذخيره سازي آب و صنعتي شدن شيوه آبياري مي توانند روند باغداري گيلاس در لاريجان را افزايش دهند.
ميوه گيلاس هم درامد باغداري دارد و هم درامد گردشگري
آيا ميدانستيد سالانه ميليون ها نفر گردشگر در فصل بهار براي ديدن زيبايي هاي شكوفه هاي گيلاس به ژاپن ميروند.
با تبليغات گسترده و برگزاري تور هاي گردشگري در لاريجان مي توان در فصل بهار برنامه هايي اجرا كرد كه گردشگران زيادي به اين بخش از آمل بيآيند و از اين طريق درامد هاي كلان و اشتغال زايي در اين بخش ايجاد كرد
متاسفانه منطقه لاريجان با تمام زيبايي هاي طبيعي و مناطق تاريخي محلي براي گذر گردشگران از طريق جاده هراز شده است، همانطور كه اين منطقه از لحاظ باغداري گيلاس موفق بوده مي توان در صنعت توريسم هم موفق باشد

و خبر بد در سال ٩٧؛
طبق برداشت ٢٠ هزار تني گيلاس در سال قبل كه بيش از 120 ميليارد تومن باغات گيلاس لاريجان مي شود امسال پيش بيني فروش بيش از 150 ميليارد تومن بوده است،حدودا براورد ميشود تا كنون به دليل شرايط جوي آب و هوا و بارش برف و سرما حدود ٧٠ درصد گيلاس لاريجان از بين رفته است.
اين يعني #خسارتي حدودا بيش از ١٢٠ ميليارد توماني به بخش كشاورزي لاريجان!
و كدام بيمه يا ادارات دولتي به داد اين باغدار ها ميرسند

به اميد شكوفايي آمل زيبا
تحقیق و گردآوری : مجتبی شالیکار

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *