حجت الاسلام حمیدرضا شکری

خطبه دوم حجت الاسلام حمیدرضا شکری در نماز جمعه 14 مهرماه 96

به گزارش روابط عمومی دفتر امام جمعه لاریجان : 14 مهرماه 96 و به نقل از آمل زیبا :

 

متن خطبه دوم حجت الاسلام حمیدرضا شکری “امام جمعه وقت لاریجان” به شرح زیر بوده است.

یا الله,

خطبه دوم:
توصيه مي کنم به تقواي الهي و دوري از محرمات.

أهميت نمازجمعه در اسلام:

حضرت موسي زماني که موفق به مناجات خدا شد از خداوند پرسيد که خداوندا امت پيامبر آخرالزمان چه برتري نسبت به ديگر امت ها دارند؟
پاسخ شنيد ده برتري وجود دارد ؛ حضرت موسي از خداوند متعال خواست که اين 10 فضيلت را به او بگويد تا او هم آنها را به بني اسراييل برساند. خداوند فرمود که آن ده خصلت: نماز، زکات ، روزه ، حج ، جهاد ، قرآن ، علم و از جمله نماز جمعه است. خداوند به برکت پيامبر و آل او ، نماز جمعه را براي برکت آفريني به امت اسلامي مقرر فرمود. ما در دعاي نماز عيد فطر مي خوانيم که اين نماز به برکت پيامبر (ص) و آل او مقرر شد و در خصوص نماز جمعه هم همينطور است تا اين امت ارتقاي درجه پيدا کنند.

از مناسبتها:

ورود اسیران اهلبیت امام حسین (ع) به کوفه و حرکت آنها از کوفه بسمت شام در 19 محرم سال 61 ه.ق
یکی از عوامل قابل تأمل در مدیریت اوضاع توسط اهل بیت (ع) قدرت منطق آنان است . بنی امیه برای خود یک نوع تفکر و اندیشه و مبنای فکری داشتند و اهل بیت (ع) که در مقابل آنها قرار دارند نیز برای خود یک منطق و اندیشه و سیره و روشی دارند . وقتی که این دو منطق در مقابل یکدیگر قرار می گیرند وجدان های بشری می توانند تشخیص دهند که کدام یک از دو منطق برتر است و یا کدام یک از منطق ها فروتر از آنچه است در اذهان مردم جلوه می کند. اهل بیت (ع) سعی کردند این دو منطق را به رخ مردم بکشند .
اهل بیت (ع) از عامل حقانیت و مظلومیت خود در مقابل دشمن به خوبی استفاده کردند . امام سجاد (ع) فرمود وقتی که مردان اسیر ما را با ریسمانی بستند و در مجلس یزید آوردند ، گفتم که ای یزید به من اجازه می دهی سخنی بگویم ؟ یزید گفت : بله اما سخن بیهوده نگو . حضرت (ع) فرمود : آیا جایگاهی که من در آن قرار دارم جایگاهی هست که حرف بیهوده در آن بزنم ؟ یزید گفت : سخنت را بگو . حضرت (ع) فرمود: اگر پیامبر (ص) اینجا بود و ما اهل بیت (ع) را در غل و زنجیر می دید چه می کرد ؟ در آن مجلس یک عالم یهودی نشسته بود و به یزید گفت : این جوانی که دست و پاهایش را بسته اید کیست ؟ یزید گفت : او فرزند همین سری است که اینجا قرار دارد! مرد یهودی گفت: صاحب این سر کیست ؟ گفت: حسین ابن علی (ع) است . مرد یهودی پرسید: پدر و مادر او چه کسانی هستند ؟ یزید گفت: پدرش علی ابن ابی طالب (ع) و مادرش فاطمه بنت رسول ا… (ص) است . مرد یهودی گفت : عجیب است شما به چه جهت این جرأت را پیدا کرده اید که سر فرزند پیامبر خود را بِبُرید در حالی که چندان از زمان پیامبر خود فاصله نگرفته اید ؟! به خدا قسم اگر نواده های موسی (ع) با دهها واسطه در میان ما بودند ما به مانند خدا او را پرستش می کردیم .
حضرت زينب (س) خطبه‏ اى را هم در شام و در مجلس يزيد و در بين كارگزاران حكومتى او ايراد نمود. در اين خطبه بر خلاف خطبه كوفه كه مخاطب آن به‏ طور مستقيم مردم بودند ، به يزيد حمله مى ‏كند و تصويرى از نبرد حق و باطل و رويا رويى خاندان نبوت با خاندان اموى ارائه مى ‏كند. حضرت زينب (س) در اين خطبه نهضت حسينى را به كمال رساند و اصول مبارزاتى و انقلابى قيام عاشورا را براى جهانيان تبيين نمود. خطبه ‏اى كه در واقع متمم نهضت امام حسين (ع) است. در این عصر شهادت شهيد حججى و امثال ایشان را هم‏ چنان در رأس گفتمانهاى انقلابى و عاشورايى و در امتداد نهضت عاشورایی باید بدانیم. تبيين زيبائيها و ظرفيتهاى ناشناخته عاشورا را شهدای گرانقدر ما به نمایش گذاشتند!
در سالهاى اخير و با گسترش دايره هجوم فرهنگى غرب و سبك زند گى غربى ، بارها و بارها رسانه ‏ها و مراكز تبليغى دشمن سعى كرده‏اند كه تفوق فكر و فرهنگ غربى را بر نسل جوان ايرانى به رُخ بكشند و به تبع آن برخى از دوستان دلسوز اما نا آگاهِ داخلى نيز مدعى شده‏اند كه اهداف انقلاب اسلامى در ميان نسل جوان ايرانى جايگاهى ندارد. اين‏ ها با تكيه بر شواهدى از دنيا طلبى و رفاه ‏زد گى يا فساد و تباهى در ميان جوانان و گرايش به مُدها و رفتارهاى غيراسلامى ، مدعى مى ‏شدند كه تحقق اهداف انقلاب با كمبود نيروى جوان مواجه خواهد شد. اما اين تصور دقيق و درست و كاملى از واقعيت نسل جوان امروز نيست ! شهادت شهيد حججى و اقبال عمومى دلهاى مردم به اين شهيدِ راه خدا و گرايش قلبىِ جوانان به راه و منش او نشان داد حمايت از آرمان ‏هاى انقلاب در جوانان امروز زنده است و این یکی از هنرهای عاشورا و قیام زینبی (س) است.

از مناسبتها:

روز نیروی انتظامی؛

هفته نیروی انتظامی هفته ای که است مردم ما باید به زحمات و تلاش هایی که در نیروی انتظامی در بخش های مختلف انجام می شود نگاه ویژه ای بیاندازند . مبادا به راحتی از کنار آن بگذرند برای اینکه عزیزان در نیروی انتظامی امری را انجام می دهند که در نزد خدا بزرگترین امر است و آن نعمت امنیت است ! اگر کسی به شما تعرض کند به اولین کلانتری در شهر خود مراجعه می کنید . در آنجا مشکل خود را مطرح می کنید و برادران نیروی انتظامی پیگیری می کنند . آنها سعی می کنند با تلاشهای خود امنیت را برای جامعه فراهم کنند و جامعه نیز باید قدردان این نعمت باشد . من به سهم خودم و از جانب شما نمازگزاران از زحمات و تلاشهای برادرانم در نیروی انتظامی صمیمانه تقدیر و تشکر می کنم .
البته آنها هم باید قدردان این نعمت الهی و جایگاه بزرگی که خدای متعال به آنها مرحمت کرد باشند. باید این نعمت را گرامی بدارند و از این فرصت برای ایجاد امنیت همه جانبه استفاده کنند . همانگونه که فرماندهی محترم نیروی انتظامی بخش لاریجان در سخنان قبل از خطبه فرمودند خطرات بسیاری در این زمینه وجود دارد . دشمن در صدد است هجمه سنگین و گسترده ای را متوجه جلوه های امنیت در کشور ایران بکند . این عزیزان هم قطعا انجام وظیفه می کنند. امیدوارم که خدای متعال بر توفیقات آنها بیش از پیش بیفزاید.

در پایان:

منطقه لاریجان از ظرفیتهای بسیار بالایی برخوردار است و ضرورت دارد مسئولان امر به این منطقه نگاه ویژه ای بیندازند. در چنین فصلی که سرما و برف و باران باعث انسداد جاده و راههای مواصلاتی می شود بر خود لازم میدانم از زحمات پرسنل راهداری و پلیس راه و مخصوصا از جناب مهندس مقدم بخشدار سخت کوش و پرتلاش و پُر انرژی بخش لاریجان که با مدیریت صحیح و بموقعِ خود، جهت رفع مشکل مردم کار می کنند تقدیر و تشکر ویژه ای داشته باشم. اما مسایل اینچنینی نشان از عدم زیر ساختها و عدم توجه کافی به این بخش است. قطع مکرر برق افزون بر ۲۴ ساعت و نیز قطع برنامه های صدا و سیما با داشتن دو شهر و بیش از ۸۰ روستا و آبادی ، کمبود امکاناتِ کار و عدم بستر مناسب برای ایجادِ شغل جهت توسعه مناطق روستایی در هفته ای که بنام روستا و عشایر است آنهم در منطقه ای که نام دو شخصیت و دو قوه مجلس و قضائیه و شخصیتهای بارز علمی و فرهنگی و سیاسیِ دیگر را به همراه دارد اصلا زیبنده منطقه لاریجان نیست!
بسته شدن جاده هراز با این مدت طولانی و تعیین ساعتهای رفت و آمد از آمل به تهران جهت تعمیرات جاده ای خسارتهای بزرگی را به بخش اقتصاد و کسب و کار کاسبان منطقه از جمله صاحبان رستوران ها وارد می سازد. مشکلات بسیار فراوان است از جمله نداشتن یک بیمارستان بزرگ و مجهز در منطقه ؛ اگر کسی مریضی سختی گرفت یا خدای ناکرده در این جاده تصادف تأسف باری صورت بگیرد تا اورژانس بخواهد این مریض را بسمت آمل یا رودهِن و تهران ببرد ممکن است از شدت جراحت بمیرد! لذا می طلبد کارشناسان امر مخصوصا نماینده بسیار با عظمت و قدرتمند و شجاع و مدیر و مدبّر و شریف مردم لاریجان و شهرستان آمل جناب دکترعزت الله یوسفیانِ مُلّا که الحق والانصاف تلاشهای شبانه روزی ایشان جهت آبادانی و رفاه مردم شهرستان و منطقه زبانزد عام و خاص است به مسایل این بخش توجه بیشتری داشته باشند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *